Tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej WP w Hrubieszowie odbył się w dniach 18-21.11.2021. Miał szczególny i wyjątkowy charakter, ponieważ nieprzerwanie od ponad ćwierć wieku odbywa się w naszym mieście. Festiwal, który ze względu na rygory związane z pandemią koronawirusa nie mógł się odbyć w 2020 roku.

Każdego roku do Hrubieszowa na Festiwal Pieśni Patriotycznej i religijnej przyjeżdżają artyści amatorzy działający w klubach wojskowych na terenie całego kraju. Z każdym rokiem, uczestników przybywa. Warto też wspomnieć, że wydarzenie jest kontynuacją nieistniejącego już festiwalu w Kołobrzegu.

Przez cztery dni w Hrubieszowskim Domu Kultury wybrzmiewały pieśni patriotyczne i religijne. Uczestnicy tegorocznego konkursu prezentowali wysoki poziom, jak wyraziła się przewodnicząca jury Wanda Kwietniewska.

Dla zespołu „Lechici” ten czas był również wyjątkowy. Od początku związany jest z festiwalem, tworzył jego historię. Co roku otwiera to wydarzenie koncertem inauguracyjnym i kończy koncertem galowym. I w tym roku też tak było. Lechici zainaugurowali festiwal hymnem „Młodością Kolumbów”. Koncert rozpoczął się nietypowo, bo od hejnału Hrubieszowa, którego autorem jest kierownik i założyciel zespołu Leszek Opała. „Lechici” zaśpiewali: „Róża i bez”, „Gdy ranne słońce”, ”Przy sercu Twoim” oraz „Marsz wojskowy” a” cappella. Ola i Jacek wykonali arie operowe i znane wszystkim wesołe utwory z operetek, m.in „Usta milczą i „W rytm walczyka”.

Podczas wieczoru zostały również wręczone podziękowania dla klubów, wojskowych i cywilnych instytucji kultury  za działalność w ciągu 25 lat festiwalu. Taką nagrodę dla zespołu przyjął również Leszek – kierownik artystyczny „Lechitów”.

Przesłaniem festiwalu były słowa Prymasa Wyszyńskiego „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”. Hrubieszowski festiwal istnieje już 25 lat i buduje współpracę między środowiskiem wojskowym i cywilami. W tym roku realizowany był jako zadanie publiczne zlecone przez Ministerstwo Obrony Narodowej Stowarzyszeniu „Bezpieczny Powiat Hrubieszowski”, który realizuje je w partnerstwie z 2. Hrubieszowskim Pułkiem Rozpoznawczym im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz Hrubieszowskim Domem Kultury.

Patronat Narodowy nad Festiwalem objął Prezydent RP Andrzej Duda, a Patronaty Honorowe: Wiceprezes Rady Ministrów Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska.