Kocham Polskę jak własne serce.”

                      Kard. S. Wyszyński

Słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego – „Kocham Polskę jak własne serce” towarzyszyły XXIV Ogólnopolskiemu Festiwalowi Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego w Hrubieszowie, który odbył się w dn. 14 – 17.11 2019 r. w sali widowiskowej HDK.

Festiwal został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Starosty Hrubieszowskiego Maryli Symczuk, Burmistrza Miasta Hrubieszowa Marty Majewskiej oraz Wójta Gminy Werbkowice Agnieszki Skubis-Rafalskiej.

Głównym organizatorem Festiwalu był 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Na deskach Hrubieszowskiego Domu Kultury wystąpili artyści z klubów wojskowych i innych ośrodków kultury z całej Polski.
W sobotę 16 listopada odbył się koncert inauguracyjny. Jak zwykle zespół „Lechici” rozpoczął go hymnem festiwalu „Młodością Kolumbów”. W recitalu wystąpił również długoletni członek zespołu Jacek Wróbel, a od tego sezonu artystycznego rozpoczął współpracę z Teatrem Muzycznym Arte Creatura, gdzie zadebiutował rolą Moralesa w operze Carmen G. Bizeta
Wyśpiewany przez Jacka repertuar przeniósł widzów w przepiękny świat muzyki operowej i operetkowej. Lechici wykonali wspólnie z nim „Funiculi funicula” włoskiego kompozytora i śpiewaka Luigi Denzy.


Festiwal zakończył się wspólnie wykonaną „Barką”, w której zagrał również Mieczysław Jurecki, gitarzysta i juror oraz Alicja Saturska – przewodnicząca Rady Artystycznej Festiwalu.
Tradycyjnie, na deskach Hrubieszowskiego Domu Kultury, wystąpiły gościnnie gwiazdy polskiej estrady. W sobotę 16 listopada zagrał zespół LEMON, a w niedzielę wystąpiła URSZULA z zespołem.

MS

MS

 

hymn festiwalu „Młodością Kolumbów” 

„Funiculi funicula – Jacek Wróbel i Lechici 

Augustin Lara – „Granada” w wykonaniu Jacka Wróbla