„Marszowo po prostu
rosną smukłe drzewa’
gdy chłopcy w mundurach
głośno mogą śpiewać”…XXIII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego – Hrubieszów 2018 już za nami. Na konkursowe zmagania, które odbyły się na scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury w dniach 15-18 listopada 2018 r., przybyło aż 51 podmiotów z całej Polski.
Prezentacje muzyczne oceniała Rada Artystyczna Festiwalu w składzie: Alicja Saturska z Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Wanda Kwietniewska z zespołu „Wanda i Banda”, były członek m.in. Budki Suflera Mieczysław Jurecki, były dyrektor Wojskowego Zespołu Reprezentacyjnego, związany z hrubieszowskim festiwalem od początku – pułkownik rezerwy Bogusław Hilla, jeden z pomysłodawców imprezy ksiądz prałat podpułkownik Andrzej Puzon, Jolanta Wojtaś-Zapora z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.
W sobotę, 17 listopada o godz. 17.00, hymnem „Młodością Kolumbów”, w wykonaniu „Lechitów”, rozpoczął się Koncert Inauguracyjny Festiwalu. Konferansjer Paweł Kowalczyk z radia „Złote Przeboje” przedstawił skład Rady Artystycznej festiwalu, odczytał listę organizatorów i sponsorów festiwalu a następnie zapowiedział występ „Lechitów”.
Zespół wystąpił także z recitalem patriotycznym z okazji 100. lecia Odzyskania Niepodległości oraz swoim jubileuszem 35. lecia pracy. Podczas swojej prezentacji Lechici wykonali: „Piechotę”, „Raduje się serce”, „Rozkwitały pąki białych róż” w wykonaniu najmłodszej solistki – Lenki, przy fortepianie Piotr Matusik, „Sen o wolności” i „Marsza wojskowego” a ‘ cappella.
Do krainy przepięknych melodii zaprosili również hrubieszowscy artyści opery i operetki – Aleksandra Opała i Jacek Wróbel. Młodzi artyści są bardzo związani z Lechitami, bo to z nimi stawiali swoje pierwsze kroki. Często powracają w rodzinne strony i wspólnie występują w koncertach. A podczas koncertu inauguracyjnego, dla swoich rodaków z Hrubieszowa, przedstawili swój program z przepięknymi pieśniami m.in. z krainy Franza Lehara czy Imre Kalmana.
W niedzielę rano, jak co roku, w kościele garnizonowym, została odprawiona uroczysta Msza św., w czasie której prezentowali się wykonawcy biorący udział w festiwalu.
O godz. 16.00 w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury odbył się koncert galowy. Po odczytaniu protokołu rady artystycznej, odbyło się wręczenie nagród a potem koncert laureatów, który poprowadziła hrubieszowianka redaktor TVP Lublin Anna Dąbrowska.Z okazji jubileuszu 35.lecia pracy zespołu, „Lechici” odebrali podziękowania i gratulacje składane na ręce kierownika artystycznego – Leszka Opały. Z tej okazji otrzymali również Nagrodę Specjalną Dowódcy Garnizonu Hrubieszów.
Oficjalne zamknięcie Festiwalu odbyło się z tradycyjnym wykonaniem „Barki” przez Lechitów, laureatów, jurorów: Wandę Kwietniewską i Alicję Saturską oraz Mietka Jureckiego grającego na gitarze i hrubieszowską publiczność.
W tym roku gwiazdami dwóch wieczorów były: Małgorzata Ostrowska i Kasia Kowalska.
Organizatorem festiwalu był 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „HUBALA”. Patronat nad imprezą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, w Stulecie Odzyskania Niepodległości.Marta Słupna
Wywiad Ola