W dniach  4 – 6 listopada 2016 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury odbył się XXI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej  Wojska Polskiego.

W sobotę 5 listopada o godz. 17.00 w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury odbył się koncert inauguracyjny w wykonaniu zespołu Lechici i laureatów poprzednich edycji.

Koncert „Lechitów” należał do udanych, podobał się publiczności. Na jego program składały się: „Swing low”, „Błogosławieni, miłosierni…”, ”Grajcie Panu”, „Kołysanka matki”. W drugiej części wystąpiła Aleksandra Opała, Jacek Wróbel w „Improoperze” .
 Na zakończenie zaśpiewała Lena Wójcik, wnuczka Leszka Opały i córka Oli. To ona podbiła serca publiczności wykonując „Halleluja” do muzyki Cohen’a. Na bis mała krakowianka zaśpiewała dźwięcznym głosem :

                                                      ”Wyleciał ptaszek z Łobzowa
                                                       Usiadł na Rynku Krakowa
                                                       Asa, tadarasa, asa, tadarasa
                                                       Usiadł na Rynku Krakowa…”
Przy fortepianie zasiadł młody pianista i kompozytor Piotr Matusik z Krakowa.

W przerwie, na placu przed HDK, mieszkańcy Hrubieszowa mogli zobaczyć taniec z ogniem,  który  zaprezentowała grupa „Iluzja” z Werbkowic. Wieczór  zakończył występ gwiazdy Festiwalu –  zespół „De Mono”.

W konkursie uczestniczyły 63 podmioty wykonawcze – w kategorii solista 40, w kategorii zespół – 23. Łącznie w festiwalu udział wzięło około 200 wykonawców.

W niedzielę o  godz. 16.00 Koncert Galowy Festiwalu poprowadziła Anna Dąbrowska. Wzięli w nim udział  laureaci tegorocznych zmagań konkursowych.
Na zakończenie wystąpiła gwiazda festiwalu – zespół „Łzy”.

 MS