„Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę”
Jan Paweł II
Pod takim hasłem, w dniach 6 – 8 listopada 2015 roku odbył się XX Jubileuszowy Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego – Hrubieszów 2015.
Podczas uroczystości rozpoczynającej Festiwal przedstawiono jego bogatą historię. Wręczono także statuetki zasłużonym dla organizacji poprzednich edycji festiwali. Taka statuetkę otrzymał również zespół „Lechici”, którą odebrał kierownik artystyczny Leszek Opała. W certyfikacie napisano: „Statuetka dla zespołu „Lechici” za wspieranie festiwalowej idei patriotycznego i artystycznego kształtowania kolejnych pokoleń Polaków w duchu historii oręża polskiego”.
„Lechici” po raz dwudziesty w tym roku zainaugurowali ten Festiwal i po raz dwudziesty odśpiewali hymn „Młodością Kolumbów” w aranżacji Leszka Opały, a potem zaprezentowali się w przygotowanym pod okiem swego szefa recitalu. W repertuarze znalazły się: „Swing low sweet chariot”, ”Sen o wolności” i „Marsz wojskowy” utwór a’cappella.
Zespół czuje się współgospodarzem Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Inicjatorem wprowadzenia do Hrubieszowa tego festiwalu są Leszek Opała i ks. Andrzej Puzon. Pomysł zrodził się po festiwalu w Gdyni. Swoje koncepcje i to, co podpatrzyli w Teatrze Muzycznym w nadmorskim mieście, przenieśli do Hrubieszowa. Jak się potem okazało idea i przedsięwzięcie były trafne. Jest to jedyny taki festiwal w Hrubieszowie. Przetrwał 20 lat i widać, że jest taka potrzeba ze strony i artystów, i widzów, bo z roku na rok jest coraz więcej podmiotów biorących udział w konkursie.
W tym roku w zmaganiach konkursowych uczestniczyło 58 podmiotów wykonawczych, z czego w kategorii solista 41, w kategorii zespół 15, w tym 2 chóry.
Łącznie w festiwalu udział wzięło około 200 wykonawców.
Ostatni dzień jubileuszowego XX Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego – Hrubieszów 2015 rozpoczęła uroczysta Msza św. w Kościele Garnizonowym, w trakcie której nastąpiła prezentacja wykonawców biorących udział w festiwalu. W godzinach popołudniowych odbyło się rozstrzygnięcie zmagań konkursowych, koncert galowy w wykonaniu festiwalowych laureatów.
Prezentacje artystów we wszystkich kategoriach oceniała Rada Artystyczna w składzie:
przewodnicząca – Alicja Saturska i członkowie: Jolanta Wojtaś Zapora, ppłk rez. Bogusław Hilla, Mieczysław Jurecki, Andrzej Sar, Ks. ppłk prałat Andrzej Puzon.
Odczytując protokół przewodnicząca jury dziękowała także wszystkim, którzy w rózny sposób przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia tego festiwalu. Podziękowała również „Lechitom” słowami: ” Naszym podziękowaniem obejmujemy również zespół „Lechici” pod kierownictwem Pana Leszka Opały, który 20 lat uświetnia artystycznie wydarzenia festiwalowe”.
W czasie trwania festiwalu na naszych widzów czekały niespodzianki.
W dniu inauguracji Festiwalu wystąpiła gwiazda wieczoru – zespół WIEKO w składzie: Robert Chojnacki, Mietek Jurecki, Jacek Królik, Grzegorz Kupczyk, Ryszard Sygitowicz, Tomasz Zeliszewski. Muzycy zagrali największe przeboje zespołów Budka Suflera, Perfect, Turbo, De Mono, Chłopcy z Placu Broni, a także repertuar własny.
Wieczorem po koncercie galowym – koncert zespołu „GOLEC uORKIESTRA”.
Marta Słupna