„Młodością Kolumbów
      Śmierć przezwyciężona
      Gdy życiem zakwitła
      ziemia krwią zroszona.”


W tym roku już po raz siedemnasty zabrzmiał hymn festiwalowy „Młodością Kolumbów” w wykonaniu zespołu wokalnego „Lechici” do aranżacji Leszka Opały – kierownika zespołu. Na Festiwal przyjechały ogółem 33 podmioty ; zespoły i soliści z całej Polski , aby zaprezentować swój wysoki program artystyczny, no, i zostać jego laureatem w swojej kategorii.
Zespół „Lechici” zainaugurował XVII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego – Hrubieszów 2012. Wystąpił z koncertem wspólnie z zaprzyjaźnionym z nim Dariuszem Tokarzewskim ( byłym członkiem grupy VOX), z którym współpracując od 2005 roku już wiele razy miał okazję razem prezentować się na scenie.

Lechici zaprezentowali się w różnorodnym repertuarze i różnej formie muzycznej. Co roku starają się wnieść do tego rozpoczynającego festiwal koncertu coś nowego, innego i może nawet zaskakującego.

Wielki aplauz od publiczności otrzymała Aleksandra Opała – Wójcik, studentka 5. roku Akademii Muzycznej w Krakowie, która pokazała swój kunszt artystyczny wykonując arię finałową ” Non piu mesta” z opery Gioacchino Rossiniego „Kopciuszek”. Na fortepianie akompaniował jej Piotr Stopa – muzyk z Zamościa.

Koncert należał do udanych. Wiadomo, nie wszystkim wszystko musi się podobać i to jest normalne. Najważniejsze jest jednak ogólne wrażenie publiczności i odczucia tych, którzy prezentują się na scenie.

Marta Słupna