„Budujcie na Ewangelii”

W dniach 05 – 06.11. 2011 r. w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury odbył się już po raz szesnasty Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego Hrubieszów – 2011. W tym roku odbył się on pod hasłem „Budujcie na Ewangelii”. W przesłuchaniach wzięły udział zespoły wokalne i soliści z całej Polski m.in. Elbląga. Przemyśla, Warszawy, Lublina, Gdyni, Opola.

Festiwal rozpoczął hymn „Młodością Kolumbów”, który jak co roku wykonali „Lechici” – współgospodarze tego Festiwalu. Zespół uczestniczy w nim od początku istnienia Festiwalu, czyli od 1994 r., który wtedy jeszcze miał zasięg Okręgu Krakowskiego.
Oficjalnego otwarcia XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego – Hrubieszów 2011 dokonali: Burmistrz Miasta  Hrubieszowa Tadeusz Garaj, ks. ppłk  Andrzej Puzon i dowódca hrubieszowskiego garnizonu płk Piotr Bieniek.  

Zespół „Lechici” pod kierunkiem Leszka Opały wraz ze swoim gościem – zaprzyjaźnionym kwartetem smyczkowym „La Primavera” z Zamościa wystąpił w  koncercie inauguracyjnym. Jako soliści wystąpili: Agata Lipska ( „Grajcie Panu”), Sławomir Lebiedowicz („O mój Jezu”), Grzegorz Czarnecki („Róza i bez”), Michał Bas („Świat w obłokach”) i Aleksandra Opała – Wójcik („Zostań z nami”).Tego wieczoru wystąpił  również gość specjalny – chór Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy.

Drugi dzień festiwalowych zmagań rozpoczął się od Mszy św., która tradycyjnie odbyła się w parafii garnizonowej. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił Biskup Polowy Wojska Polskiego –  ks. bp dr Józef Guzdek.

Wreszcie w godzinach popołudniowych nadeszła długo oczekiwana chwila – podsumowanie konkursu. Odbyło się to podczas koncertu galowego, który, tradycyjnie już od 16.lat, prowadziła   dziennikarka TVP Lublin – Anna Dąbrowska – Miazga.

Protokół  odczytała przewodnicząca komisji konkursowej pani Alicja Saturska (Dyrektor Artystyczny chóru „Rezonans” z Zamościa). W swojej wypowiedzi podkreśliła bardzo wysoki poziom artystyczny  uczestników zmagań konkursowych. Potem odbył się koncert galowy, w którym wystąpili laureaci tegorocznego Festiwalu. A wieczorem mieszkańcy Hrubieszowa mogli spędzić czas przy muzyce lat sześćdziesiątych w wykonaniu ( dziś już w nowym składzie) zespołu „Czerwone gitary”.

Jak wielkie odczucia wywarli na widzach i słuchaczach występy uczestników Festiwalu,  niech posłuży poniższa wypowiedź zamieszczona w komentarzach portalu lubiehrubie:

„Wrażenia niesamowite!!! Dziękujemy organizatorom i wspaniałym wykonawcom za duchową ucztę. Czekamy już na kolejne spotkania z Wami. Wszyscy, bez wyjątku ,jesteście wielcy i wspaniali!!! Dziękujemy”

Marta Słupna