„Budujmy cywilizację miłości i pokoju”
Jan Paweł II


W dniach 24-26.10.2014 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury po raz dziewiętnasty zabrzmiał w wykonaniu „Lechitów” i  aranżacji Leszka Opały Hymn „Młodością Kolumbów”,  który rozpoczął trzydniowy Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego.

Podczas koncertu inauguracyjnego zaprezentowali się:  nasz zespół Lechici oraz  członkini zespołu mezzosopranistka Aleksandra Opała – Wójcik, która zaprezentowała się w  mini recitalu „Spacerkiem po operze”. 

W tym roku Festiwal odbywał się pod hasłem: „Budujmy cywilizację miłości i pokoju”. Do muzycznych „szranków” przystąpiło 47 wykonawców (34 w kategorii solistów i 13 zespołów, w tym 2 chóry), którzy zaprezentowali swój wysoki poziom artystyczny, różnorodność form muzycznych, ciekawe aranżacje, oryginalne instrumentarium.
Ostatni dzień XIX Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego – Hrubieszów 2014 ( niedziela) rozpoczęła uroczysta Msza św. w Kościele Garnizonowym, w czasie której nastąpiła prezentacja wykonawców biorących udział w festiwalu
O godz. 16.00 w Hrubieszowskim Domu Kultury rozpoczął się Koncert Galowy w wykonaniu laureatów festiwalu, w czasie którego nastąpiło wręczenie nagród.
Laureatami w tym roku zostali:
 I miejsce w kategorii zespół – Zespół PRESTO reprezentujący  Klub 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie;
 
I miejsce w kategorii solista – Agnieszka PODUBNY –  reprezentująca Klub 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.
Koncert Galowy, jak zwykle, prowadziła Anna Dąbrowska – redaktor TVP w Lublinie, rodem z Hrubieszowa.
Podczas Festiwalu wystąpiły zespoły „Bracia” i „Brathanki”.

Marta Słupna