Już po raz siódmy, bo tyle lat współpracują, „Lechici” pod kierunkiem Leszka Opały, Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie ( obecnie Zespołu Szkół Miejskich nr 3), Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Hrubieszowski Dom Kultury byli organizatorami XII Dnia Papieskiego w naszym mieście. We wspólnym koncercie wystąpili w niedzielę 14 października 2012 r. w sali widowiskowej HDK.
W tym roku Dzień Papieski odbył się pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież rodziny”. Koncert prowadził ks. prałat Andrzej Puzon.

Rodzina jest najważniejszą komórką w życiu każdego człowieka. Toteż cały pontyfikat Naszego Papieża był naznaczony jej wspieraniem.

„Rodzina jest organicznie zespolona z narodem, a naród z rodziną. Rodzina – z definicji w znacznie większym stopniu niż jakakolwiek inna wspólnota społeczna – ma strukturę osobową. Każdy z jej członków jest ważny – nie ze względu na pełnioną funkcję, na zasoby, jakich dostarcza, czy z jakiegokolwiek innego powodu, lecz przez sam fakt, że jest. Że jest „człowiekiem”. Że jest „tą szczególną osobą. Rodzina powinna być dla każdego człowieka pierwszą szkołą miłości, przebaczenia i wiary. ” – pisał Jan Paweł II.

Dzień ten był szczególną okazją, by podkreślić rolę i miejsce rodziny w społeczeństwie, a także by powrócić do nauki Ojca Świętego. Dlatego też podczas koncertu można było usłyszeć wiele ciepłych słów o rodzinie i jej wyjątkowym znaczeniu w naszym życiu.
Zapełniona po brzegi widownia wysłuchała pięknych pieśni w wykonaniu zespołu, które przypominały sylwetkę Jana Pawła II, jego podróże, szczególnie te do Polski, i jego nauczanie. Nie zabrakło również wspólnie wykonanej ( wraz ze wszystkimi ludźmi na widowni) ukochanej przez Ojca Świętego „Barki”, która zakończyła XII Dzień Papieski w naszej małej ojczyźnie.

Marta Słupna