Piszcie piękną historię ludzi wiernych ideałom.”
                                               JE ks. bp J. Guzdek

Pod tym hasłem, w dniach 16 – 17.11.br., odbył się XVIII Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej Wojska Polskiego Hrubieszów 2013. Już od godz. 9.00 w Hrubieszowskim Domu Kultury trwały  przesłuchania konkursowe. W tym roku ilość zespołów i solistów przybyłych z całej Polski na festiwal przeszła oczekiwania organizatorów. W wokalne szranki stanęło 49 podmiotów ( 156 osób).

Organizatorami Festiwalu byli: Dowódca Garnizonu Hrubieszów, Wójt Gminy Hrubieszów, Dziekan Dekanatu Hrubieszów Północ, Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Hrubieszowski”, Burmistrz Miasta Hrubieszów, Starosta Powiatu Hrubieszowskiego, Wójt Gminy Mircze i  Hrubieszowski Dom Kultury.

 O 16.00 odbył się Koncert Inauguracyjny w wykonaniu zespołu „Lechici działającego w parafii  garnizonowej w Hrubieszowie pod kierunkiem Leszka Opały .

Zespół na stałe wpisał się w Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej  Wojska Polskiego w naszym mieście jako jego współorganizator. Od 1994 r., wówczas jeszcze o zasięgu Okręgu Krakowskiego, inauguruje ten festiwal odśpiewując hymn „Młodością Kolumbów” w aranżacji Leszka Opały, a potem prezentują się w przygotowanym pod okiem swego szefa recitalu. W tym roku dla festiwalowej publiczności przygotowali  koncert składający się z trzech części.

W pierwszej części goście usłyszeli ich  w repertuarze wojskowym. A były to: 
• „Sen o wolności” –  słowa Zygmunt Taracha, muzyka – Jan Kozłowski, aranżacja Leszek Opała.  Za ten utwór na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg 1995 zespół otrzymał wyróżnienie;
•   Wiązanka melodii wojskowych

W kolejnej części o zupełnie innym charakterze wystąpiła  Aleksandra Opała – Wójcik w utworach:
•  „Sequedille” z opery Carmen Georga Bizetta
• finałowa aria Kopciuszka – z opery Gioacchino   Rossiniego „ Non piu mosso”
• Przetańczyć całą noc z musicalu “My fair Lady”  Bernarda Shawa i muzyki  Fredericka  Loewe’go
Akompaniowała jej Agnieszka Szulc – pianistka z Lublina.

W trzeciej części „Lechici” wystąpili wraz z zespołem instrumentalnym wykonując  utwory kompozycji Zbigniewa Małkowicza, z którym już od wielu lat współpracują i z którym nagrali również wspólną  płytę. Były to:
• „Grajcie Panu – solista Sławomir Lebiedowicz
• „Pan mym Pasterzem” – solista Michał Bas
• O, Maryjo
Jako gość zespołu wystąpiła flecistka – Ewa Komoszyńska absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.

Potem wystąpił gość festiwalu zespół ŻUKI wykonujący własne utwory, a także utwory z repertuaru: Krzysztofa Klenczona, Czesława Niemena, The Beatles, czy Czerwonych Gitar.

W niedzielę 17.11. o godz. 09.30 podczas uroczystej Mszy św. w kościele garnizonowym odprawianej w intencji uczestników i gości Festiwalu  prezentowali się artyści zaproszeni przez kierownika „Lechitów” a jednocześnie organisty tej parafii.

O godz. 16.00 odbyła się ostatnia część Festiwalu –  Koncert Galowy; wręczenie nagród  i prezentacja   jego laureatów. Na zakończenie wystąpił  Zespół „ Plateau” wraz z gościem Piotrem Cugowskim  w „Projekcie  Grechuta.”

Festiwal prowadziły: Aleksandra Powęzka  (1 dzień)  i tradycyjnie już od wielu lat Anna Dąbrowska – dziennikarka z TVP Lublin ( 2 dzień).

Z roku na rok  Festiwal prezentuje coraz wyższy poziom artystyczny. Cechuje go  bogactwo form muzycznych, ciekawe aranżacje, a także oryginalne instrumentarium. Podczas przesłuchań wykonawcy przedstawili bardzo ciekawy i nowatorski repertuar wokalny.

XVIII Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej Wojska Polskiego w Hrubieszowie dobiegł końca. Czekamy na kolejny w przyszłym roku. Po ilości solistów i zespołów przybyłych na konkursowe przesłuchania, widać, że istnieje taka potrzeba, że młodzi ludzie chcą pokazać swoje umiejętności muzyczne, pragną podzielić się nimi z innymi wokalistami. Wymieniają się swoimi doświadczeniami. Takie spotkania artystyczne budzą emocje, uczą szacunku, pokory i wrażliwości na piękno.  I to jest jeden z powodów do kontynuowania festiwalu, który jak dotąd cieszył się ogromnym uznaniem społeczeństwa.

Marta Słupna