” Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,
  zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.”
                                               Józef Piłsudski

Tegoroczne Święto Niepodległości zespół „Lechici” obchodził w Rzeplinie w gminie Ulhówek. Skorzystał z  zaproszenia wójta Gminy i pojechał tam z koncertem pieśni patriotycznej i religijnej. Wykonał m. in. „Raduje się serce”, „Halleluja”, „Bartoszu”, Maryjo, śliczna Pani”. Przyjęto go bardzo ciepło, każdy utwór był oklaskiwany gromkimi brawami.  

Uroczystości rozpoczął hymn narodowy odśpiewany przez wszystkich uczestników.
Odbyły się one w parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Rzeplinie. Wzięły w nich udział poczty sztandarowe, władze Gminy, zaproszeni goście oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tarnoszynie, którzy zaprezentowali się w okolicznościowym montażu słowno – muzycznym.  

Uroczystości 97. rocznicy odzyskania niepodległości przebiegały zgodnie z harmonogramem. Panowała atmosfera powagi, zadumy, ale i wielkiej serdeczności. Mimo silnego wiatru i niskiej temperatury powietrza czuło się ciepło bijące z twarzy gospodarzy.
Oficjalną część uroczystości zakończył  Apel Pamięci. Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeplinie zakończyła Msza święta w intencji Ojczyzny, którą muzycznie obsłużyli „Lechici”.

Marta Słupna