„Zmarli przyjaciele nie spoczywają w ziemi

 ale żyją w naszych sercach.”

Aleksander Dumas ( ojciec)

W życiu każdego człowieka są chwile radości, smutku i cierpienia. Zespół wokalny „Lechici” znalazł się w niecodziennej i przygnębiającej sytuacji.
W dn. 19 – 20 listopada 2022 r. uczestniczył we Mszach św. pogrzebowych, pracowników suszarni zbóż, którzy zginęli w czasie eksplozji w Przewodowie.
Na teren suszarni we wsi Przewodów, leżącej blisko granicy z Ukrainą, spadła rakieta – jak później informowały polskie władze – najprawdopodobniej ukraińskiej obrony powietrznej, doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków, pracowników suszarni.
Nabożeństwom żałobnym w kościele pw. św. Brata Alberta w Przewodowie . przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński, który w homilii powiedział:” Głęboki smutek przeżywamy z powodu tragicznej śmierci naszych braci, ofiar wojny, która toczy się tak blisko granic naszej ojczyzny.”
W uroczystościach uczestniczyli m.in. rodzina i bliscy ofiary, wojewoda lubelski Lech Sprawka, doradca prezydenta prof. Dariusz Dudek, przedstawiciel ambasady Ukrainy w Polsce, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Artem Valach z wieńcem w barwach Ukrainy, a także posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz lokalnych, firmy, w której pracowali mężczyźni i miejscowej szkoły.
W kościele i przed świątynią zgromadzili się także licznie mieszkańcy Przewodowa i okolicznych miejscowości.

Uroczystości miały charakter państwowy, jednak zgodnie z wolą rodzin władze prosiły o uszanowanie prywatności bliskich mężczyzn.
Pochówek jednego z mężczyzn odbywał się z ceremoniałem wojskowym. Na miejscu była kompania honorowa z 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.