Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej przypada 7 dni przed Wielkanocą. W Kościele katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień.  
Święto zostało  ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

Niedziela Palmowa w Polsce obchodzona jest  od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, symbol odradzającego się życia. Poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem,
Nie wiem czy jeszcze istnieje, ale kiedyś był zwyczaj stukania domowników po głowie, przyniesioną do domu poświęconą palmą i powtarzania słów:
” Palma bije, palma trzaska
za sześć nocy będzie Pascha.
Palma bije, nie zabije.
Za sześć noc – Wielkanoc”.
Uderzenie domowników witką z palmy miało zapewnić zdrowie.

Ostatnia niedziela Wielkiego Postu przynosi ze sobą dwa ważne momenty liturgii: święcenie palm oraz czytanie – jako Ewangelii – Męki Pańskiej według jednego z trzech ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza.

Zespół „Lechici”  wykonał Pasję wg św. Mateusza w czasie pięciu niedzielnych Mszy św. Partie solowe wykonali: ks. prałat Andrzej Puzon, Leszek Opała i Sławomir Lebiedowicz. Wykonało ją 41 osób składających się z obecnych i dawnych członków „Lechitów” oraz grupy dziecięcej „Lechitek”.

Ten wielogłosowy utwór zaśpiewają jeszcze podczas liturgii Wielkiego Piątku.

Zapraszamy do wysłuchania Pasji w wykonaniu zespołu w trzech częściach. Jest to fragment 274 audycji rtm Staszic. Można też obejrzeć film wideo nagrany przez Firmę FotoVideo Marchlewscy.

Pasja cz.1

Pasja cz.2

Pasja cz.3

Marta Słupna