„Przy sercu Twoim Matko  Boska
Ucieka z duszy ból i troska…”

13 października 2013 r. o godz. 17.00 „Lechici” wystąpili z koncertem kantaty dla Najświętszej Maryi Panny „Przy Sercu Twoim”.

Patronat honorowy na koncertem  objął JE abp Stanisław Budzik metropolita lubelski, proboszcz parafii ks. prałat Stanisław Dziwulski oraz radny Piotr Krzysztof  Kuty.

Koncert odbył się w 96. rocznicę szóstego – ostatniego objawienia Matki Bożej w Fatimie, w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Lublinie przy ul. Filaretów 7 (LSM).

Muzykę do kantaty skomponował Zbigniew Małkowicz, zaś słowa zostały zaczerpnięte z pism św. siostry Faustyny oraz twórczości ks. Mateusza Jeża i Józefa A. Frasika.

„Lechici”  wystąpili wspólnie z od lat współpracującym poznańskim Zespołem Muzyki Sakralnej „Lumen” pod dyrekcją kompozytora,  solistami: Jackiem Kotlarskim, Piotrem Szulcem i Aleksandrą Małkowicz-Figaj oraz  kwartetem smyczkowym „La Primavera” z Zamościa. Dyrygował kierownik  muzyczny „Lechitów”  Leszek Opała.

Kantata „Przy Sercu Twoim” składa się z kilkunastu utworów o różnym charakterze. Przez publiczność została bardzo ciepło przyjęta. Były owacje  na stojąco no, i bisy. I choć wszyscy byli już zmęczeni godzinnym  śpiewaniem, graniem i dyrygowaniem  to bisy wykonali z podwójna siłą i wielką radością.

Marta Słupna