„ … Śpieszcie się kochać ludzi
Tak szybko odchodzą …”

Tragedia pod Smoleńskiem wstrząsnęła całym światem. Dnia 13.04.2010 r. (na zaproszenie Konsulatu RP w Łucku) Lechici pojechali na Ukrainę do Łucka. Tam o godz. 1800 (czasu ukraińskiego) w Katedrze pw. Świętego Piotra i Pawła uczestniczyli w uroczystościach w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz osób, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Na Mszę koncelebrowaną przez duchownych katolickich i unickich, z Biskupem Marcjanem Trofimiakiem na czele, przybyli także reprezentanci Cerkwi Prawosławnej. Kazanie wygłosił ksiądz kanonik Andrzej Puzon, proboszcz parafii  Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie.
Podczas liturgii żałobnej obecni byli przedstawiciele władz miasta Łucka, urzędnicy i personel dyplomatyczny Konsulatu Generalnego RP w Łucku. Katedrę zapełniła także społeczność Łucka, a przede wszystkim Polacy – młodzi ludzie tam studiujący.

Zgromadzeni w wielkim skupieniu uczcili minutą ciszy pamięć ofiar katastrofy samolotu rządowego. Najbardziej przejmującą chwilą był moment gdy jeszcze raz przypomniano nazwiska wszystkich, którzy zginęli udając się na obchody 70 rocznicy mordów dokonanych na polskich oficerach w Katyniu. Powoli odczytywano listę członków delegacji i załogi rozbitego samolotu. Dla każdej tragicznie zmarłej osoby zapalano i stawiano symboliczny znicz. W końcu u stóp ołtarza zapłonęło 96 biało – czerwonych zniczy, nad którymi unosił się dym – symbol ulotnego życia. Był to przejmujący na wskroś widok.

Tego wieczoru polska i ukraińska społeczność pokazała swoją solidarność z Polakami pogrążonymi w żałobie po stracie Pary prezydenckiej i wielu osobistości życia publicznego. Uroczystość nagrywała telewizja ukraińska, a także TV Lublin. W Polsce emitowała ją telewizja ogólnopolska.

Marta Słupna