W poniedziałek, 03.12.2012 r. o 17.00 w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyło się niecodzienne spotkanie.

Na zaproszenie zespołu wokalnego „Lechici” i Wojciecha Sołtysiaka (radnego i członka „Lechitów”) gościł u nas w Hrubieszowie na co dzień mieszkający w Chełmie Lubelskim Krzysztof Kołtun – poeta, pisarz, historyk, człowiek o wielkiej erudycji, znawca historii Wołynia i Kresów Wschodnich. W kawiarence HDK promował swoją ostatnią książkę „ Rodopis z Wołynia”.

Bogatą laudację o naszym gościu przedstawiła pani Jadwiga Krasnodębska.
Krzysztof Kołtun – autor 22 książek o Wołyniu i kresach przepięknie opowiadał o historii tych terenów o ich wartościach, a także dziedzictwie kultury kresowej, w tym również o rodzinnej wsi Rymacze- królewskiej wsi na Wołyniu.

Wiersze przepełnione historią, pięknymi epitetami i apostrofami recytowała córka poety – Karolina.
Kilkakrotnie w swoich wypowiedziach Krzysztof wspominał kilkunastoletnią znajomość z „Lechitami” i Leszkiem Opałą – kierownikiem zespołu, który jest autorem muzyki do wielu wierszy poety. Podczas spotkania zespół wykonał m.in. „Lubomelską Panienkę” z 2001 r. oraz „Pieśń o moim mieście” – utwór napisany i skomponowany z okazji 600 lecia miasta Hrubieszowa. Bardzo podobała się również „Wołyńska pastorałka” do muzyki Władysława Dębskiego ( ojca Krzesimira Dębskiego) organisty z Kisielina z czasów II wojny światowej.

Wizyta Krzysztofa Kołtuna była bardzo ciekawa. Ludzie z zainteresowaniem słuchali tego o czym mówił nasz gość. Poeta na pewno świetnie zapromował swoją książkę, a widzowie i słuchacze powiększyli swoją wiedzę na temat bliskich przecież nam terenów.

Marta Słupna