„Przy Onej górze
świecą się zorze…”

Ważnym elementem Wigilii, ale i całych Świąt Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. W polskiej tradycji jest ich bardzo wiele, a najstarsze z nich pochodzą z czasów średniowiecza. Śpiewane są w Polsce powszechnie i przez wszystkie stany.


W niedzielę, 27 grudnia br. o 15.00  przy niedawno, bo  przed Świętami otwartej na Rynku hrubieszowskiej Szopce odbyło się dla mieszkańców Hrubieszowa bożonarodzeniowe śpiewanie.
 Wzięły w nim udział:  władze miasta, dzieci, młodzież, hrubieszowskie zespoły wokalne i soliści. Wśród nich był również zespół „Lechici”, który rozpoczął plenerowe kolędowanie. Koncert zespołu prowadził ks. A. Puzon, który w swojej wypowiedzi nawiązał do tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
Zespół wykonał: „Przy Onej górze”, „Pastorałkę – pieśń o pokoju”, „Kolędę dla nieobecnych”, „Cichą noc”, „Gwałtu, gwałtu” i „Przybieżeli do Betlejem”.
Na Rynku zgromadziło się bardzo wielu hrubieszowian, którzy przyszli, by posłuchać i wspólnie pośpiewać kolędy. Sprzyjała temu również wymarzona pogoda, która potęgowała iście świąteczny nastrój.

Organizatorem imprezy był Burmistrz Miasta Tomasz Zając. To pierwsze takie kolędowe spotkanie  w naszym mieście. Udane i widać,że bardzo potrzebne.Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu się spotkamy.
                                                                                                                 
                                                                                                                         

                                                                                                                                                Marta Słupna